Analýza webu

Medzi základné funkcie našich webových stránok, resp. stránok našich zákazníkov, patrí aj analýza webu a pravidelné týždenné súhrny priamo do ich emailových schránok. Až keď som sa dôvernejšie rozprával s niekoľkými dobrými zákazníkmi, prišiel som na to, že extrémne valná väčšina z nich na začiatku ani netuší, aké možnosti tento nástroj ponúka. Tak si ho teda trošku predstavme.

Analýza návštevnosti webových stránok nie je žiadna novinka vo svete internetu a v podstate tu bola nejakú tú dobu pred vstupom Google Inc. do hráčskeho ringu. Už predtým fungovali analýzy či už od samotnej hostingovej spoločnosti alebo od tretích strán ako napríklad NAJ.sk a podobne. Nevýhodou tretích strán vždy bolo, že vás nútili umiestniť na stránku nielen sledovací kód (skript), ale aj ikonku demonštrujúcu túto funkcionalitu a zároveň smerujúcu na domovskú stránku prevádzkovateľa tohto kódu. Základné funkcionality spravidla bezplatné, funkcie nad rámec spoplatnené.

Vstup spoločnosti Google poriadne zvíril prach a zamiešal karty vo webovom priemysle (koniec koncov ako uvedenie každej Google služby). Google analytics patrí medzi medzi najprogresívnejšie služby spoločnosti Google o čom svedčí jej neustály vývoj a zmeny nielen funkčnosti ale aj užívateľského rozhrania.

Ako teda celá služba funguje? Princíp je veľmi jednoduchý. Na všetkých stránkach sa nachádza skrytý html kód (aktuálne skript), ktorý spája stránku s užívateľským rozhraním služby. Skript službu informuje o tom, odkiaľ prišiel návštevník na stránku, aký používa prehliadač, koľko strán prezentácie si prezrel, koľko času na stránke strávil ale aj o tom z ktorej krajiny či geografickej oblasti pochádza, či aké kľúčové slová pri vyhľadávaní použil, než sa dostal k nám na stránku.

Nebojte sa slovného spojenia "skrytý kód". Určite si ho nezamieňajte s deštrukčnými kódmi rôznych počítačových vírusov. Službu Google Analytics dnes používa valná väčšina nielen veľkých svetových webov, pretože vďaka tomuto kódu vie kto a akým spôsobom prezerá ich webové stránky (samozrejme nevedia mená, vek alebo iné súkromné údaje) a náležite to využívajú či už pri dotváraní stránky alebo pri samotnom marketingu.

Ukážeme si pár obrázkov z týždennej analýzy, ktorá chodí našim zákazníkom priamo do emailových schránok. Z prvého obrázku vieme vyčítať, že najväčšia časť návštevníkov našej vzorovej stránky pochádza zo Slovenska. Vidíme tiež, že v priemere títo návštevníci strávili na stránke aj najviac času (takmer 4 minúty) a že medzi nimi sa nachádzajú takí, čo na stránke už niekedy boli (cca 25% z nich). Taktiež vidíme, že návštevník z Iránu hneď po zobrazení titulnej stránky z nej odišiel. 

Google Analytics 

Na druhom obrázku vidíme prehľad o zdrojoch návštevnosti našej stránky. Vidíme, že našu stránku navštevujú hlavne tí, ktorí sa na ňu dostávajú cez internetové vyhľadávače. Na druhom mieste, niečo nad 20% návštevníkov sú takí, ktorí internetovú adresu poznali a zadali ju priamo do internetového prehliadača. Napokon tretia skupina s necelými siedmymi percentami sú návštevníci, ktorí sa k nám dostali cez sprostredkovateľa, čiže napríklad cez nášho partnera, ktorí zverejnil na svojej stránke baner alebo jednoducho nejakú informáciu s preklikom na nás:

Google Analytics 

Tretia ukážka nás informuje o tom, že 13,94% našich návštevníkov je negramotných :P. Ale srandy bokom. Ale nie sme až tak ďaleko. Informácia o tom, aký webový prehliadač používa náš návštevník môže byť pre mnohých pomerne dôležitá. Prax je totiž taká, že máloktorý náročnejší  a uvedomelejší surfer používa Internet Explorer. Samozrejme je to len domnienka a asi z tejto informácie správca stránky nebude vyvodzovať žiadne vážnejšie dopady. Tiež tu vidíme koľko času návštevníci trávili v danom týždni na našej stránke a aké percento z nich ju opustilo hneď z titulky (čiže nešli hlbšie v štruktúre):

 

Google Analytics 

Analýza vlastnej webovej stránky nám pomáha pri rozhodovaní sa o zmenách na nej, tiež nás informuje o efektivite našej online reklamy ako aj nás informuje jej kvalite či úspešnosti. Dnes sme si ukázali len zlomok toho, čo všetko sa dá z takýchto informácií vypátrať a sledovať. V pokračovaní tohto článku si niekedy ukážeme ďalšie možnosti využívania tohto skvelého nástroja.

Naši zákazníci majú službu Google Analytics nainštalovanú hneď od začiatku. Taktiež majú vo svojom konte (Google Apps cez svoje emailové konto) sprístupnené tieto analýzy a teda majú možnosť sa v nich prehrabávať bez obmedzení. Aplikačné užívateľské rozhranie k vám prehovorí, ako vidieť vyššie, vašim rodným jazykom. Okrem teda slovenčiny aj v angličtine, nemčine, maďarčine a desiatkach iných.

Rate this item
(2 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk
More in this category: « Doména vs. hosting. Direct mail »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps