Direct mail

Direct mail, alebo "Priama správa", je novodobý marketingový nástroj priameho oslovenia zákazníka. Ako funguje, aké sú jeho riziká, ako ich eliminovať, ako ho plánovať a ako vám s ním vieme pomôcť, sa dozviete v našom dnešnom príspevku.

Internet je živý, neustále sa vyvíjajúci organizmus. Svojim charakterom vytvoril celosvetový trh, ktorý môžte osloviť z pohodlia vášho domova. Pravdaže sú s tým vždy spojené aj nejaké riziká nástrahy. V mojich blogových príspevkoch sa budem snažiť vystríhať vás pred nimi a obrátiť ich k váš prospech.

Direct mail. Niekym ospevovaný, niekym zatracovaný. Vždy v závislosti od uhlu pohľadu a desiatok vedľajších faktorov. Direct mail je v podstate priame oslovenie konkrétneho zákazníka, často krát v jeho vlastnom mene. Môžme hovoriť o dvoch možnostiach využitia priameho oslovenia zákazníka cez elektronickú poštu:

  • na internete sme našli emailovú adresu niekoho, kto predpokladáme, že by mohol chcieť využívať naše služby alebo užívať naše produkty
  • užívateľ našiel nás a požiadal nás o zaradenie do databázy zákazníkov, ktorí chcú byť informovaní o zmenách a novinkách v portfóliu našich služieb alebo produktov

Prvý prípad je typický pri rozbiehaní sa podnikateľa. Nie je veľmi efektívny z pohľadu pracnosti, pretože znamená oslovovať manuálne konkrétneho potencionálneho zákazníka na ktorého sme natrafili napríklad v nejakom fóre, kde sa dopytoval po produktoch alebo službách, ktoré sami ponúkame. Efektívny je na druhú stranu v tom, že sa predpokladá, že keďže daný zákazník vyjadril dopyt po službe (produkte), asi oň naozaj bude mať záujem. Trhlinkou tejto metódy oslovenia zákazníka je fakt, že napriek akejkoľvek úprimnej snahy pomôcť (aj keď za účelom zisku), môžme byť v prípade arogantnejšieho zákazníka označení za spamera, čiže za niekoho kto rozposiela nevyžiadanú poštu. O spame sa pobavíme niekedy v budúcnosti.

Druhá možnosť je efektívna z pohľadu oslovenia zákazníkov, pretože jedným mailom naraz oslovujeme desiatky, stovky či (kiežby) tisíce potencionálnych zákazníkov. Problematickejšie je už získanie súhlasu prijímateľa k zaradeniu do takejto databázy. Jedna z možností je manuálna, kedy buď požiadame o súhlas priamym oslovením. Sem by som zaradil aj možnosť, kedy máme na stránke informáciu o tom, že ak návštevník chce byť zaradený do databázy, nech pošle svoj email na uvedenú mailovú adresu. Toto nám však nepríde veľmi efektívne, všakže? V opačnom prípade, plne automatickom, na našej stránke sa nachádza formulár, kde stačí vpísať meno a email (prípadne iba email) a stlačením tlačítka na to určeného odoslať tieto informácie administrátorovi alebo zodpovednej osobe vo firme. Tá ju zaradí do databázy a "vtáčik" je chytený. Automatizácia môže byť však dotiahnutá ešte ďalej a odoslanú emailovú adresu zaradí do databázy sám systém, v ktorom spracovávame ponukové emaily či novinky (angl. newsletter). V tomto prípade sa vyhneme obvineniu z nevyžiadanej pošty, pretože iniciatíva nastala na strane potencionálneho zákazníka.

Riziko tu však vždy nejaké bude a preto je nutné dodržať určité pravidlá. Sú nimi hlavne:

  • neposkytnúť zozbierané emailové kontakty tretím osobám
  • nepreháňať to s intenzitou oslovovania

Akémukoľvek poskytnutiu pomerne dôverných informácií tretím stranám by sme sa mali vystríhať, pretože to zaváňa trestným činom. Viac túto možnosť rozvíjať nebudem. Potencionálny zákazník v nás vkladá dôveru a my by sme ju nemali sklamať ani v tomto smere.

Čo sa týka znesiteľnej frekvencie zasielaných noviniek, tak je to vždy ťažká otázka. V určitých odvetviach zákazníci znesú viac, v určitých naopak menej. Asi takým najštandardnejším je zasielanie na mesačnej báze. Funguje to pri väčšine produktoch a službách. Ak na stránke uvádzame intenzitu, nemali by sme ju porušovať. Ak, tak určite nie zvyšovaním frekvencie oslovovania. V opačnom prípade hrozí, že zákazník požiada o vyradenie zo zoznamu, prípadne v lepších systémoch tak učiní sám odkazom v pätičke reklamného emailu. Podľa mňa je maximálne únosná miera zasielania noviniek týždenná, aj to len pri určitých produktových portfóliách. Napríklad knižné novinky či zľavy majú potenciál informovať zákazníka na týždennej báze a minimálne pri tom riskovať jeho stratu.

Uvažujme o automatizovanom "Direct mailingu" ako o silnom a efektívnom marketingovom nástroji práce so starými zákazníkmi, ale majme vždy na pamäti nesklamať ich dôveru.

Našim zákazníkom ponúkame možnosť nielen zbierania emailových adries priamo na stránke, ale aj správu odosielania noviniek na takto zozbierané adresy, či dokonca ich štylizácie a prípravy alebo jazykovej korektúry.

Rate this item
(0 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk
More in this category: « Analýza webu Pagerank »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps