Pagerank

V priestore internetu bola vždy snaha zmerať nejakým spôsobom "kvalitu" webových stránok. Tak ako v mnohých službách , do ktorých sa zahryzla, spoločnosť Google vyvinula produkt, ktorý sa zdá byť rozumne relevantný. Napriek tomu však nie je vždy smerodajný a ako kritérium najdôležitejší. Kedy ho teda počúvať a kedy nie? Skúsime si, opäť pokiaľ možno nanajvýš laicky, nejaké informácie o tom zosumarizovať.

Pagerank je svojim spôsobom veľmi vtipné pomenovanie. V doslovnom preklade je to stupeň, úroveň či trieda stránok. To, čo je na tom vtipné je, že ho tak pomenoval jeden zo zakladateľov Google Inc., Larry Page. 

Pagerank ako taký predstavuje algoritmus vypočítavajúci dôležitosť stránky na internete. Škála pozostáva z rozsahu od 0 po 10, kedy nula je najnižšia možná hodnota a desiatka najvyššia. Z praxe, pri tvorbe nových stránok som postupom času prišiel na zaujímavú skutočnosť, ktorá laickému čitateľovi trošku priblíži čísla do praxe. Pagerank (označovaný ako PR) 1 a 2 vie získať obsahovo a funkčne dobre urobená stránka pomerne rýchlo. Trojka je pre novú stránku prvá vážnejšia méta. PR 4 už hovorí o tom, že sa na stránke hodne zapracovalo. Päťka je magická hranica a je takou ďalšou métou. PR 6 majú už slušne navštevované stránky. Vyššie hodnoty PR patria do oblasti mimo náš vesmír. Na SK internete je určite dosť stránok s pagerankom 7. S osmičkou to už bude horšie a PR 9 asi nemá žiadna, o PR 10 snáď ani nehovoriac.

Globálne patria medzi najhodnotnejšie stránky (čo sa hodnoty PR týka) veľké americké vládne organizácie, samozrejme google.com, twitter.com ale aj adobe.com (teda nie titulka, tá už nie, ale http://get.adobe.com/reader/ a http://get.adobe.com/flashplayer/), w3.org, addthis.com a podobne. Súčasne ich je asi 10 až 12. Pagerank hodnotu 9 zvykne mať približne 150 stránok (celosvetovo). Čítate dobre..."zvykne". Pretože je to tak, že samotný algoritmus výpočtu sa neustále vyvíja. Približne raz štvrťročne, alebo maximálne raz za dva mesiace, sa vykonáva Pagerank Update, kde sa využitím aktuálnych výpočtov PR aktualizuje jeho hodnota pri všetkých stránkach www. Administrátori zvyknú netrpezlivo tento neohlasovaný termín očakávať, aby zistili, či ich kroky viedli k jeho zvýšeniu alebo nie. Je dosť ojedinelé, že sa po takejto aktualizácii zníži PR stránky, ale stáva sa aj to. Zvyčajne to býva vtedy, keď Google stránku za nejaké chybné alebo dokonca neférové kroky penalizuje. Taktiež pri vážnejších zmenách, ako bolo svojho času napríklad odobratie váhy tzv. "side-wide" odkazov, čiže odkazov ktoré sa nachádzajú na každej jednotlivej podstránke webu (napríklad tvorca uvedený v pätičke) a podobne.

Úplné tajomstvo algoritmu Pagerank je prísne strážené spoločnosťou Google Inc. O mnohých dopadoch na PR stránok sa vedú len dohady. Každopádne je niekoľko vecí, ktoré majú priamy súvis s hodnotou Pagerank. Tou najvážnejšou sú pravdepodobne tzv. "backlinks", čiže spätné dokazy, ktoré ukazujú na vašu stránku. Znamená to, že na nejakej webovej stránke vašu je vaša stránka spomenutá a je na nej uvedený živý link smerujúci k vám. Alebo je na nej zverejnený reklamný baner, na ktorý keď kliknete, tak sa dostanete na vašu stránku. Váha takéhoto odkazu je naďalej závislá od PR stránky z ktorej odkazuje. V konečnom dôsledku to znamená, že je lepšie keď na vás ukazuje jedna výrazne silná stránka, s PR hodnotou prevyšujúcou PR vašej stránky, ako niekoľko stránok s menším Pagerankom. Každopádne každý odkaz sa počíta.

Na druhú stranu, nedajte sa pomýliť. Vysoký PR neznamená, že predáte viac produktov. Svojim spôsobom hodnota PR nepriamo hovorí o tom, či je šanca že zablúdi na vašu stránku návštevník vyššia alebo nižšia. To je asi tak všetko. Mnoho marketingových odborníkov sa nezmyselne ženie za zvyšovaním hodnoty PR zákazníkovej stránky, pričom zabúdajú, že daná hodnota nehovorí o žiadnej kúpischopnosti či percentuálnej šanci uzavretia obchodu zo strany návštevníkov. Nedajte sa preto nachytať tým, že vám niekto ponúkne postupnými krokmi zvýšenie hodnoty PR vašej stránky. Nemusí to totiž hneď znamenať zvýšenie obratu alebo relevantnej návštevnosti vašej stránky potencionálnymi zákazníkmi.  Je pravda, že spätné odkazy na vašu stránku zo stránok s vysokým Pagerank číslom môžu časom navýšiť váš PR, avšak rovnaké množstvo dobre umiestnených reklamných odkazov alebo banerov na relevantných stránkach (stránkach kde sa pohybujú vaši potencionálni klienti) s nižšou hodnotou PR ako tá vaša (to ale nie je podmienka!), vám môže podstatne zvýšiť obrat a následne teda zisk. Toto si mnoho marketérov neuvedomuje a je to na škodu ich zákazníka. Napriek tomu zvyšovanie PR hodnoty vašej stránke je pozitívna aktivita a mal by oň dbať každý správca či vlastník webovej stránky. Taktiež by mal sledovať trend v oblasti vývoja analýz webových stránok a udržiavať stránky v dobrej kondícii. Niekedy v budúcich príspevkoch si tiež povieme akými rôznymi spôsobmi zabezpečíme "prílev" potencionálnych zákazníkov na naše stránky.

Na záver vás určite zaujíma možnosť, ako zistiť Pagerank konkrétnej stránky. Na internete je množstvo "Pagerank checkerov". Jedným z nich je napríklad http://www.checkpagerank.net. Jednoducho vložíte názov doménu pre ktorú chcete skontrolovať hodnotu Pagerank, odpíšete verifikačný kód (antispam filter) a odošlete. Následne vám stránka "vypľuje" napr. hodnotu Google Pagerank 4/10, čiže PR 4. Veľmi sofistikovaným riešením ako zistiť PR stránku na ktorej sa nachádzate, je rozšírenie (extension) do vášho internetového prehliadača. V tomto smere sú vďačné hlavne vyhľadávače ako Mozilla Firefox, Opera alebo Google Chrome. Osobne používam hlavne Chrome a v ňom SEO Site Tools a PageRank status. Tieto nástroje zobrazujú aktuálnu hodnotu PR stránky na ktorej sa nachádzate (ikonka lupy a pri nej číslo 4 a o tri ikonky vpravo typická ikonka Pagerank s rovnakou hodnotou):

PageRank

Takže čo záverom? Pri akejkoľvek marketingovej aktivite si treba jasne definovať ciele. Nie je možné ich dosiahnuť bez toho, aby sme o nich vôbec vedeli. Preto sa sami seba vždy spýtajte, čo danými krokmi sledujete, aby ste následne mohli kontrolovať na koľko a či vôbec sa vám to darí plniť. Pagerank hodnotu našej stránky nepreceňujte ale ani nepodceňujte. Učte sa s ňou kalkulovať, radovať sa z jej zvýšenia a prípadne ju využiť pri predaji reklamného priestoru vašej stránky (samozrejme ak takýto priestor pre vás má výnam). Ale o reklame na stránkach niekedy na budúce.


Rate this item
(0 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps