Gmail? Nie, Google Apps!

Gmail si za svoju pomerne krátku dobu vyslúžil pevné miesto v internete na poli prevádzkovateľov emailových služieb. Za pomerne krátku dobu si našiel nespočetne veľa privŕžencov, ale určite aj množstvo odporcov. Veď nie nadarmo volajú Google "Veľký brat" :). Každopádne z môjho pohľadu výhody služby Gmail zďaleka predchádzajú jeho nevýhody (ak vôbec nejaké sú). Ale poďme si na problematiku emailových služieb od Google posvietiť bližšie.

Keď Google zavádzal službu Gmail (apríl 2004), ľudia po internetových fórach doslova žobronili o pozvánku do nej. Na začiatku bol totiž prístup do neho podstatne komplikovanejší. Ak ste chceli službu využívať, museli ste dostať od niekoho pozvánku. Následne po prihlásení ste aj vy sami mali možnosť pozvať xy ľudí do služby. Veľmi šikovné riešenie aj z marketingového hľadiska. Keď je totiž niečo na pozvánku, musí to byť niečo skvelé. A ono to naozaj skvelé bolo...a do dnešného dňa aj je. Vo februári 2007 bola služba ponúknutá bez obmedzenia všetkým (stále v beta verzii). Veľký upgrade služby nastal v júli 2009, kedy skončil beta stav. Gmail sa za pomerne krátku dobu pomaly stáva rovnakým synonymom pre slovo email akým sa stal Google pre vyhľadávanie. Prečo to tak je?

Gmail si postupne získal množstvo fanúšikov a spokojných užívateľov vďaka niekoľkým kľúčovým vlastnostiam:

 • pomerne veľké dátové úložisko (deklarované od začiatku ako "prakticky bezodné"), v danej dobe zvysoka prevyšovalo bežné emailové služby a stále sa objem zvyšoval (a naďalej zvyšuje, keďže v súčasnosti užívateľ bezplatne dostáva cez 10 GB priestoru pre svoje emailové správy)
 • Google nevkladal do mailov (ich pätičiek) reklamu tak, ako to bolo zvykom u iných bezplatných emailových prevádzkovateľov (k reklame v Gmaili sa ešte dostaneme)
 • neobmedzovanie používania účtu (služby) externe cez POP3, SMTP a IMAP protokoly (napr. v MS Outlooku či Mozilla Thunderbirde)
 • veľkosť prílohy na jednu správu 25 MB
 • postupná integrácia chatovacieho programu priamo do prostredia stránky, integrácia kalendára pod rovnaké konto a časom množstvo iných služieb a aplikácií zjednodušujúcich život ľudí za počítačom
 • a v neposlednej rade obdaril službu vyhľadávacím motorom, vďaka ktorým sa Google stal kráľom všetkých vyhľadávačov

Celkovo Google v službe Gmail nikdy prakticky neobmedzoval ich užívateľov. Postupom času (čo stále trvá) službu vyvíjal a rozšíril o mnohé zaujímavé "fičurinky" ako:

 • spájanie správ do vlákien (začínajúci užívateľ z tejto vlastnosti môže byť spočiatku zmätený, no postupne si na to zvykne a asi si nevie predstaviť aby to fungovalo inak)
 • možnosť rozšírenia funkcionalít o rôzne "Labs" funkcie (špeciálne rozšírenia pre gmail)
 • perfektný spam filter a antivírová ochrana

Prudkým rozšírením a všeobecne veľkým množstvom užívateľov (350 miliónov - január 2012) služby Gmail sa vyvinuli aj iné služby či funkcionality. Za zmienku stojí napríklad možnosť prihlasovať sa do užívateľských zón rôznych stránok za pomoci účtu Gmail (rovnako ako napr. pomocou účtov Facebook alebo Twitter).

Vráťme sa k titulku dnešného blogového príspevku. Gmail a Google Apps. Google prišiel na úžasnú vec a vo februári 2006 ju aj zrealizoval. Ponúkol prostredie a funkcionalitu Gmailu na používanie s inými doménami. Používanie iných emailových účtov sa tak prestalo obmedzovať len na obyčajné sťahovanie správ do rozhrania Gmailu cez pop3, ale získalo plnú funkcionalitu akú poznajú užívatelia Microsoft Exchange (aj funkčnosť tejto služby). V rámci užívateľov danej (vlastnej) domény a aj mimo ňu môžu títo užívatelia medzi sebou zdieľať kalendáre a dokumenty, môžu chatovať cez Gtalk s "ne-gmailovou" adresou a mnoho iného. Všetko v podstate bezplatne, pokiaľ užívateľom postačuje ponúkaný voľný dátový priestor. V prípade, že ich obmedzenie dátového priestoru (spomínaných súčasných 10+ GB) obmedzuje, je možné si za pomerne malý poplatok priestor zvýšiť na 25 GB, prípadne nároční užívatelia až po 16 TB :).

Z našej strany vieme zrealizovať kompletné nastavenia tak, aby užívateľ mohol bez problémov službu využívať. Taktiež sprostredkovávame rozšírenie služby na Google Apps for Business.

Ako už bolo spomenuté, akúkoľvek emailovú schránku (adresu), je možné používať priamo v prostredí Gmailu správou cez protokol POP3. Znamená to, že Gmail používate obdobne ako funguje MS Outlook alebo Mozilla Thunderbird. Môžte v ňom mať teda nielen natívnu emailovú schránku This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., ale k tomu môžte službu nastaviť tak, aby sťahovala inú emailovú schránku (napr. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.). Následne tiež viete nastaviť, ktorú adresu má použiť služba pri odpovedaní na email. O nastavení služby Gmail alebo Google Apps pre použitie s ďalším účtom si povieme viac na budúce vo zvlášť príspevku.

Používanie Google Apps nám však prináša určité výhody proti používaniu služby Gmail so sťahovaním schránky s našou doménou:

 • používame chatovací program s našou vlastnou "ne-gmailovou" adresou, čo u mnohých často vzbudzuje údiv :)
 • zasielame emaily priamo z našej doménovej emailovej adresy...pri používaní POP3 protokolu emaily obsahujú informáciu o tom, že správa bola odoslaná prostredníctvom inej domény (gmailovej) - čo samozrejme nie je niečo "neznesiteľné"
 • viete podstatne lepšie manažovať pracovnú skupinu - zaujímavé pri firmách s viacerými zamestnancami. Pokiaľ používate, alebo ste niekedy používali, MS Exchange, viete o čom hovorím. Nákladovosť nasadenia Google Apps je neporovnateľne nižšia ako MS Exchange. Máme k tomu načrtnutý blogový príspevok.
 • daná emailová adresa je priradená aj ku kalendáru a dokumentom, takže v prípade, že zasielate niekomu pozvánku na stretnutie alebo nejaký súbor, dostane ho od odosielateľa s Google Apps adresou, nie Gmailovou adresou. Je to v podstate len kozmetická či skôr imidžová záležitosť, ale určite to má pozitívny vplyv na vieryhodnosť vašej firmy.

Rozdiely medzi účtom v Gmaili a správou našej doménovej emailovej schránky (schránok) cez Google Apps nie sú funkčne priepastné. Napriek tomu nie je dôvod nenechať spravovať naše emaily systémom, ktorý je skutočne funkčný. Aby sme teda nehovorili len o plusoch. Nájdu sa aj odporcovia produktov spoločnosti Google, ktorú považujú za amerického Veľkého brata. Áno, Google indexuje emailové správy a rozhovory za účelom zobrazovania relevantnej reklamy. Priznám sa však, pri písaní týchto slov som si za nič na svete nevedel spomenúť, kde Google v prostredí Gmail/Google Apps zobrazuje reklamy. A keď som sa ich snažil nájsť, tak s neúspechom. Napokon mi svitlo...v prípade, že používate Google Apps Business, nezobrazuje sa Vám reklama. Na druhú stranu, zobrazovaná reklama (napr. v klasickom účte Gmail) je naozaj nevtieravá, decentná a častokrát obdivuhodne relevantná :). Netreba sa jej preto báť a treba ju brať ako mizernú cenu za skvelú službu.

Napriek spomínanému indexovaniu sa netreba obávať straty súkromia. Spoločnosť Google Inc. je pod tvrdým drobnohľadom veľkého množstva jednotlivcov aj skupín, ktoré dbajú o to, aby nepresiahli svoje právomoci a aby naozaj nedošlo k újme na strane zákazníkov. Osobne používam službu Gmail už od obdobia pozvánkových registrácií. Postupne som prešiel na Google Apps a následne na Business účet a zatiaľ som si na nič nemohol sťažovať. Možno len na to, že pri Google Apps účtoch prichádzajú nové služby vždy neskôr ako pri natívnych Gmail kontách. Dôvod je prostý, najprv sa musia veci vyskúšať a potom nasadiť vo firemnom sektore.

Dúfam a verím, že moje informácie dnes publikované sú pomerne presné a snáď mi odborníci odpustia možné mierne nepresnosti. Ak niečo nájdete, kľudne ma upozornite v diskusii pod článkom. Vôbec akákoľvek plodná diskusia ma poteší.

Rate this item
(0 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps