Schránka s históriou

Našim poslaním pomáhať zákazníkom so "startup" projektami. Pokiaľ niekto začína podnikať a jeho činnosť nie je vôbec spojená s IT a internetom ako takým, môže tiež tápať v oblasti používania rôzneho softwaru. V našom blogu by som rád priniesol pár užitočných rád aj zo sféry programového vybavenia, hlavne teda "open source" záležitostí a freewaru. Začneme veľmi jednoducho. Dnes by som rád predstavil zaujímavú utilitku ClipX.

Aj vám sa stáva, že si skopírujete do počítačovej schránky (Ctrl+C) nejaké informácie, a kým ich stihnete vložiť tam, kde ste plánovali, skopírujete medzitým niečo iné a teda následne stratíte pôvodné dáta? Duplovane to "poteší", keď ste zdrojový program medzitým opustili bez uloženia týchto dát...

Malá utilitka Clip-X je v podstate rozšírenie Windows schránky. Program nájdete na domovskej stránke projektu: http://bluemars.org/clipx . Tam aktuálne nájdete stabilnú verziu 1.0.3.8, ako aj beta verziu pre 32 či 64 bitové systémy.

Tak, ako aj autor, aj ja odporúčam inštalovať stabilnú verziu:

http://bluemars.org/clipx/clipx-1.0.3.8-setup.exe

Inštalácia je veľmi jednoduchá a v podstate užívateľovi povoľuje program prebehnúť opakovaním krokov "Ďalej". Po nainštalovaní zaškrtnete v poslednej kolonke políčko "Spustiť po inštalácii" a program sa automaticky spustí. 

Program na nás nevie rozprávať rodnou rečou, ale dokážeme ho používať aj bez znalosti angličtiny. V systémovej lište (vpravo dole) sa nám objaví nová ikonka: 

systémová lišta 

Pravým klikom myšky na ňu vyvoláme kontextové menu a v ňom klikneme na tlačítko "Configure", ktoré nám otvorí dialógové okno nastavení programu. V programe toho veľa meniť nepotrebujeme. Ja osobne preferujem štart programu ihneď po spustení operačného systému, takže zaškrtnem políčko ktoré vidíme v mieste kurzora myšky (Run ClipX on Startup):

 001

Vďaka tomuto nastaveniu sa vyhnem nutnosti zapnúť program vtedy, keď ho už dávno potrebujem. Osobne si zvyknem po inštalácii tiež zmeniť ikonku zobrazenú v systémovej lište. Tú meníme pomocou šípok < a > v kolonke "System Tray Icon".

Rozšírenie vie pracovať rovnako s grafickými podkladmi ako aj textami:

003

V horeuvedených nastaveniach máme nastavených 25 záznamov schránky. Z praxe viem, že úplne postačí aj 10. Históriu schránky vyvoláme ľavým tlačítkom myšky na systémovú lištu. Následne kurzorom vyberieme ktorý zo zobrazených záznamov chceme reaktivovať. 

Pri ovládaní programu je možné nastaviť a používať klávesové skratky. Osobne používam klávesové skratky rád a veľa, pri ClipX programe sa mi ich zatiaľ nepodarilo vštepiť do hlavy :).

Zaujímavou vlastnosťou programu ClipX je možnosť uložiť históriu schránky. Stačí po pravom kliku na systémovú ikonku vybrať "Clipboard History", kde nájdeme širšie menu ako vidíme na obrázku:

004

Hneď prvá položka je "Save History", pomocou ktorej uložíme obsah schránok do súboru *.clx, ktorý môžme následne kedykoľvek znovu načítať (Load History). Nikdy som túto možnosť nevyužil. 

Ak by sme sa chceli pozrieť aj na BETA verziu, tak vedzte, že proti aktuálnej verzii v nej nájdeme tieto hlavné rozdiely:

  • nastavenie zvuku pri vložení nového záznamu do schránky ClipX
  • zjednodušená práca s pluginmi
  • zjednodušená práca s klávesovými skratkami

Pluginy, alebo "rozšírenia", sú zaujímavou možnosťou ako upraviť funkcionalitu programu. Osobne mám rád plugin "ClipX Stickies", pomocou ktorého mám možnosť uložiť na stálo položky, ktoré často používam. Jedinú slabosť celého programu vidím v nemožnosti automatického ukladania celej histórie schránky. Odstarňuje ju plugin ClipX DiskLog. 

005

 Vďaka tomuto rozšíreniu si môžme nastaviť ukladanie celej histórie (textových informácií) do jednoduchého txt súboru:

006

Takýmto spôsobom sa môžme dostať k údajom, ktoré sme mali skopírované v schránke kedykoľvek v celej histórii používania programu ClipX (samozrejme so zapnutým pluginom DiskLog).

Dúfam, že vám dnešný príspevok pomohol odstrániť slabinu schránky operačného systému. Dnes sme hovorili o programe pre OS Windows, niekedy na budúce si povieme o alternatíve tohto programu pre Ubuntu. V prípade, že máte k programu akékoľvek otázky či pripomienky, napíšte nám dole pod článok, radi o nich podiskutujeme.

Rate this item
(0 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps