Lorem ipsum jazyk

"Lorem ipsum dolor sit amet..."

Pri tvorbe návrhov webových stránok častokrát zaskočíme našich zákaznikov s prazvláštnym jazykom, ktorý je v návrhu použitý. Jedná sa totižto o tzv. "Lorem ipsum" jazyk. Používa sa hlavne v grafickom dizajne.

Nebudem sa namáhať a vymýšľať definíciu, keď ju pekne dali do kopy chalani zo sk.lipsum.com

Lorem Ipsum je fiktívny text, používaný pri návrhu tlačovín a typografie. Lorem Ipsum je štandardným výplňovým textom už od 16. storočia, keď neznámy tlačiar zobral sadzobnicu plnú tlačových znakov a pomiešal ich, aby tak vytvoril vzorkovú knihu. Prežil nielen päť storočí, ale aj skok do elektronickej sadzby, a pritom zostal v podstate nezmenený. Spopularizovaný bol v 60-tych rokoch 20.storočia, vydaním hárkov Letraset, ktoré obsahovali pasáže Lorem Ipsum, a neskôr aj publikačným softvérom ako Aldus PageMaker, ktorý obsahoval verzie Lorem Ipsum.


Tento zvláštny jazyk sa používa na demonštráciu grafiky a grafického dizajnu v ktorom sa má nachádzať text. Aby bol však divák vizuálne oslobodený od akýchkoľvek rušivých vplyvov obsahu takéhoto textu, vyplní sa nezmyselnými slovami, ktoré však vizuálne, čiže rozložením samotných slov a viet, pripomína bežný zrozumiteľný text.

Príkladom takéhoto textu je napríklad táto citácia: 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas lobortis enim at dui eleifend eget lacinia nulla convallis. Maecenas eu sem lorem, malesuada placerat augue. Donec ut metus nibh, ut porta dui. Aliquam vel velit ac neque mollis congue et eu ligula. Integer pharetra, metus et imperdiet tempus, quam sapien congue turpis, vel ultricies orci purus id ligula. Nulla non mi vel tellus euismod adipiscing et sed arcu. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque ac ligula leo.

 

Na generovanie Lorem ipsum textu extistuje mnoho nástrojov. Jeden je napríklad tiež na horeuvedenom linku. Ja osobne používam na generovanie takýchto textov buď integrovaný nástroj v PS Pade, alebo fantastické rozšírenie internetového prehliadača Google Chrome. 

Takže pokiaľ vám niekto pošle návrh dizajnu nejakej grafiky, neľakajte sa. Text v ňom slúži len na vizualizáciu.

Ohodnoťte článok
(1 hlas)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Webová stránka: www.webnakluc.sk

Zanechajte komentár

Uistite sa, že ste vyplnili polia označené (*) r. HTML kód nie je povolený.

návrat hore

Kariéra

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
office: FOCUS consulting & trade
            Edmunda P. Bárdoša č. 184
            027 32  Habovka
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps