Facebook pre začiatočníkov - pravidlá hry

Facebook, zdá sa, je fenoménom dnešnej doby. Sociálny život sa, žiaľ, presúva z našich domov, bytov či rôznych podnikov do viruálnych priestorov sociálnych sietí. Nebojte sa, nejdem tu dnes vôbec moralizovať. Dôvodom dnešného článku je trošku priblížiť Facebook úplnym začiatočníkom. Či už užívateľom osobných profilov ako aj firemných stránok.

Facebook sa stal nielen fenoménom, ale vzhľadom na užívateľskú základňu aj skutočným kolosom, ktorý nie je zrovna jednoduché spravovať. Aj vďaka tomu vzniklo a stlále vzniká množstvo pravidiel, ktoré musíte alebo nemôžte v jeho rozhraní robiť. Úprimne, málokto z nás číta dodatky zmlúv či pravidlá používania pri registrácii. Priznám sa, tiež ich preskakujem. Na niektoré som sa ale postupne musel pozrieť trošku bližšie.

Facebook vo svojich pravidlách hovorí o množstve vecí, ktoré v jeho užívateľskom rozhraní robiť nesmieme. Zhrnul by som ich do niekoľkých najdôležitejších o ktorých by ste ako začínajúci užívateľ či nádejný marketér mali vedieť. Nesmiete totiž: 

 • používať Facebook kým nemáte 13 a viac rokov
 • zdieľať svoje heslo a iným povoliť prístup k vášmu účtu
 • používať osobný profil na obohacovanie sa (vytváranie zisku)
 • používať osobný profil ako firemnú stránku
 • vytvárať užívateľské účty pre iné osoby bez ich zvolenia
 • previesť svoj účet na niekoho iného bez súhlasu Facebooku
 • mať viac ako jeden osobný profil
 • vkladať nenávistný a výhražný obsah
 • vkladať obsah zobrazujúci násilie či nahotu
 • harašiť a zastrašovať
 • distribuovať vírusy a iný škodlivý kód
 • zúčastňovať sa multi-level marketingových aktivít (pyramídových hier)
 • pristupovať k Facebooku automatizovane bez súhlasu Facebooku
 • pristupovať k účtu niekoho iného
 • zhromažďovať užívateľský obsah (informácie)
 • rozosielať spam
 • používať logá a chránené známky Facebooku
 • usporiadávať súťaže

V tomto prípade sa porušujú najviac, čí skôr najokatejšie asi tri položky:

 1. Využívanie osobného profilu ako firemnej stránky. Bežná chyba začínajúcich užívateľov FB. V tomto prípade sa užívateľ registruje ako osoba, ale miesto mena uvedie napr. názov firmy. V konečnom dôsledku sa jedná naozaj len o neznalosť, pretože žiadne výhody z porušenia tohto pravidla neplynú. Práve naopak. Osobný profil totiž:

  - môže mať maximálne 5 000 priateľov (počet fanúšikov stránky nie je obmedzený)
  - nemá možnosť vyplniť firemné informácie ako kontakt, adresa a pod.
  - vyžaduje potvrdenie priateľstva, kdežto pri stránkach sa fanúšikom stáva užívateľ vlastným pričinením typu "Like"
  - nie je prístupný verejne, čo súvisí s predchádzajúcou položkou
  - neumožňuje používať aplikácie
  - nie je indexovaný botmi vyhľadávačov
  - sa nedá integrovať s webovou stránkou (využitie Facebook API)

 2. Usporiadávanie súťaží bez písomného súhlasu Facebooku. Bežne sa určite stretávate s rôznymi súťažami o najviac "lajkov" a podobne. Súťaže využívajúce priame nástroje Facebooku sú vyslovene zakázané. Ich usporiadatelia si do poslednej chvíle neuvedomujú, že týmto spôsobom (a akýmkoľvek iným porušovaním pravidiel Facebooku) podstupujú riziko zablokovania účtu či dokonca jeho úplneho vymazania. Pritom nezabúdajme na to, že Facebook stále neponúka možnosť ako ich ako bežný smrteľník (užívateľ) v prípade problémov môžte kontaktovať.
  Jedinou môžnosťou ako súťaže usporiadávať sú aplikácie. Či už vaše vlastné alebo aplikácie tretích strán. V tomto prípade však nezabúdajte na pár dôležitých vecí:

  - podmienky súťaže (alebo akejkoľvek promo aktivity) musia záhřňať informáciu o tom, že Facebook so súťažou nemá nič spoločné
  - ako usporiadateľ nesmiete kontaktovať výhercu cez komunikačné nástroje Facebooku (pošta, wall a pod.). Napriek tomu, že pri potvrdení vašej aplikácie vám užívateľ odsúhlasí prístup k údajom, kontakt (email, telefón alebo adresu) si musíte vyžiadať zvlášť napr. pred prístupom k súťaži samotnej.
  - v podmienkách súťaže musíte uviesť, že sú určené len pre osoby staršie ako 18 rokov
  - nesmiete usporiadávať žiadnu promo aktivitu pre krajiny na ktoré USA uvalilo embargo, ako aj Nórsko, Švédsko, Belgicko a Indiu
  - ceny, ai časti cien nemôžu byť alkoholické, tabakové a mliečne výrobky, taktiež strelné zbrane, munícia a pohonné hmoty či lieky na predpis. Taktiež je zakázana propagácia týchto vecí!
  - nesmiete v podstate použít pri súťaži ani slovo Facebook. Maximálne "Firemný facebook profil", ale osobne by som sa pre istotu vyvaroval akémukoľvek použitiu slova "Facebook".
  - jediné, čo je povolené z nástrojov Facebooku využiť na súťaž (či iné promo) je podmienka účasti súťaže byť fanúšikom firemnej stránky na Facebooku

  Pre našich zákazníkov ponúkame spravovanie súťaží aplikáciami tretích strán. Toto je momentálne najschodnejšia cesta ako sa pomerne bezpečne vyhnúť zmazaniu firemného profilu. Pokiaľ do svojho sociálneho marketingu investujete kopec času, asi nie je najrozumnejšie riskovať túto investíciu porušovaním pravidiel.

 3. Používanie jedného profilu. Je dosť pravdepodobné, že poznáte aspoň jednú osobu, ktorá používa dva osobné účty. Dôvodov prečo to robiť môže byť množstvo. Každopádne je to položka, ktorá je veľmi ťažko dokázateľná. Spomínam si na aférku okolo zmazania osobného profilu pána s menom Harry Potter. Hold smola, že sa chlapík skutočne volal tak ako detský knižný hrdina.

Na druhú stranu existuje tiež niekoľko vecí, ktoré "MUSÍTE". Jedným z najproblematickejších je asi

 • používať svoje skutočné meno a pravdivé informácie

Znamená to, že musíte o sebe poskytnúť buď žiadne alebo pravdivé informácie. Toto sa týka aj profilovej fotografie! Ako však mnohí "ostrieľaní fejsbukovci" vedia, veľmi často sa táto podmienka porušuje.

Pravidlá používania Facebooku nájdete na týchto odkazoch:

https://www.facebook.com/page_guidelines.php

http://www.facebook.com/terms_pages.php

https://www.facebook.com/legal/terms

https://www.facebook.com/principles.php

https://www.facebook.com/about/privacy/

Áno, klasika, veľa malých písmen...ale hold, je to ich stránka a majú právo si určovať pravidlá na nej.

Toľko možno v krátkosti k pravidlám, k tomu čo musíte alebo nesmiete na Facebooku robiť. Nezabúdajte pritom, že jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktoré vám ako užívateľovi Facebooku hrozia, je odovzdanie (nielen) svojích osobných údajov do nepovolaných rúk. Typickým príkladom sú aplikácie tretích strán. Pri ich akceptácii takmer úplne vždy súhlasíte s tým, že aplikácia má nielen prístup k vaším osobným údajom, môže vám posielať email ale taktiež môže pridávať vo vašom mene príspevky:

001

Sú samozrejme aplikácie, ktoré si asi nedovolia vás nahnevať, pretože za nimi stoja obrovské spoločnosti, ale asi sotva ich ako začiatočník rozpoznáte. Na druhú stranu čoskoro prídete na to, že bezhlavým klikaním a povolovaním aplikácii narobíte vrásky nielen sebe ale aj svojim priateľom, keďže mnohé aplikácie im začnú vo vašom mene zasielať žiadosti o vaše nasledovanie, či už sa jedná o rôzne online hry alebo nepríjemné "posty" na vašej stene. Skúste sa preto na začiatku veľmi opatrne rozhliadnúť v prostredí Facebooku a zatiaľ neklikajte na nič podozrivé, hlavne veci slubujúce výhry či zaábavné fotografie a videá.

O ochrane súkromia si ale povieme niekedy na budúce. 

Rate this item
(9 votes)
Dušan Beláň

Zakladateľ a (zatiaľ) hlavný administrátor projektu WebNaKľúč, aktívny fotograf a lektor. Záujmy: umenie, fotografia, knihy, marketing, bicykel, príroda, technológie.

Website: www.webnakluc.sk
More in this category: « Pagerank Promo na Facebooku »

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

back to top

Kariéra

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.:
* dlhodobo hľadáme administrátorov (Joomla!, php, validita)
* taktiež obchoďákov na ŽL (provízny systém)

Kontakty

mob.: +421 905 747 623
mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
office: FOCUS consulting & trade
            Závodná 264 (Európa 1)
            027 43  Nižná nad Oravou
SK-NIC: DUAN-0264

 

Social Media Center

Social media

Google Apps Center

Google apps